Ana SayfaDİŞİTAL SESLERDijital Topuklar’dan nasıl ilham aldım?

Dijital Topuklar’dan nasıl ilham aldım?

Dijital Topuklar Zirvesi’nin düzenleneceğini okuduğumda çok heyecanlanmıştım. Ben de kadınlar için faydalı olmasını umduğum projem üzerinde çalışıyordum ve bu konularda ne kadar çok kişi bir olursa o kadar güçlü ve etkili olacağımızı biliyordum.

Sonra Kasım 2016’da gerçekleşen ilk Dijital Topuklar Zirvesi‘ne gittim ve o gün şirketimin kuruluşunun yayınlandığı haberini aldım. O kadar çok ilham veren hikaye dinlemiştim ki o gün, şirketimin kuruluşunun o güne denk gelmesinin tesadüften daha öte bir anlamı olduğuna emindim.

Girişimci kadınların hikayesini dinledim, kadın çalışanlarına destek olan şirketlerin hikayesini dinledim ve ‘’ben de yapabilirim’’ dedim, ben de fark yaratabilirim, ben de hem kendi konfor alanımdan uzaklaşıp girişimci olmaya karar verdiğim bu yolda emin adımlarla ilerleyebilirim, hem de anneler için bir umut olabilirim.

Geçtiğimiz seneki zirveye gittiğimde ise, artık anlatabileceğim bir sitem vardı. Bu sitede anneler özgeçmişlerini oluşturmaya başlamıştı, ben de şirketlerin yarı zamanlı, proje bazlı ve freelance iş ilanlarını yayınlamaya başlamıştım. Şirketlerin yaklaşımı düşündüğümden bile pozitif olmuştu.

İlk Dijital Topuklar’da, orada yeni tanıştığım kişilerle daha fazla ilişki içerisinde bulunmuştum ve artık kendimi evimde hissediyordum. Yine ilham veren hikayeler dinledim ama bu kez benim gibi ilk defa gelmiş olanları seçebiliyordum. Bazı konuşmalarda ne kadar özgüven kazandıklarını gözlemleyebiliyordum. Onları gözlemlerken en büyük umudum harekete geçecek ilhama ve enerjiye sahip olmalarıydı.

2017’de düzenlenen İkinci Dijital Topuklar Zirvesi‘ndeki oturumları dinlerken kendi yaşadıklarımı yeniden gözden geçirme fırsatım oldu. Bana çok normal ve zaten yapılması gerekiyor gibi görünen birçok olay aslında kendi başına birer başarı hikayesi olmuş kendi adıma. Hatta bu senekini izlerken eminim daha da fazlasını fark edeceğim. Örneğin ben hiç dijital veya teknolojik bir insan değildim, hatta mümkünse hiç bulaşmamaya çalışıyordum. Şimdi ise bir dijital platform sahibesi olarak birçok yazılımcı ile, programcı ile onların dediklerini anlayarak hatta onları yönlendirerek konuşabiliyorum. Kolay mı oldu? Kesinlikle hayır. Ama kendime inandım. Yapacağım işe inandım. İnanıyorsam yapamamam için hiçbir neden olamaz diye düşündüm.

Bir yandan bu platformu geliştirmeye çalışırken bir yandan şirketlerde cinsiyet dengesi konusunda farkındalık yaratmaya ve bu konuda onları yönlendirmeye çalışıyorum. Yaptığım araştırmalarda görüyorum ki tüm dünyada kadınlar kendilerine güven konusunda kendi engelleri oluyorlar. Bunu en aza indirgemek için kendi hikayelerimizi paylaşmamız gerek. Hiç risk sevmeyen biri olarak ben hayatımda bu kadar radikal değişiklikler yapabildiysem ve sonucunda başarılı olabildiysem, bir de aklının bir köşesinde fikri olan kadınların neler yapabileceğini hayal bile edemiyorum.

Ama bu sürecin tabii ki ‘hayaller ve hayatlar’ tarafı da oluyor. Kendi işin olduğu zaman daha rahat olmayı hayal edenler için diyebilirim ki, hayatlar ne yazık ki öyle değil. Sabah, akşam, gece, tatilde, denizde, dağda; her yerde ve her zaman çalışmak, başarılı olmanın en önemli kriteri oldu benim için. Ama faydalı bir şeyler üretmek, çalışmanın en önemli motivasyonu oluyor. Hele bir de site üzerinden yerleştirme haberleri almak, annelerle tanışmak ve onların umudu olmak, ne zaman ne yer tanıyor daha fazla çalışmak için.

Şimdi Kariyerlianne.com da Dijital Topuklar’la birlikte büyüyor ve her sene ondan ilham almaya devam ediyor. Bu seneki söyleşileri heyecanla bekliyorum, bakalım bu sene Dijital Topuklar kimlere ilham olacak?

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read