Ana SayfaDİŞİTAL SESLERBir Gün Ben de Kendi Markamı Anlatacağım!

Bir Gün Ben de Kendi Markamı Anlatacağım!

Ben Makbule Esra Demir. 1981 doğumluyum. İzmirliyim. Üniversiteden mezun olduktan sonra 10 yıl süreyle çağrı merkezi sektöründe, operasyon, pazarlama, eğitim gibi departmanlarda yönetici olarak çalıştım. 2014 yılında kızım Zeynep Ece’nin doğması ile birlikte kurumsal çalışma hayatımı noktaladım. Kızıma kendim bakmak istedim.

İlk iki yıl genellikle evde, anneliğe alışma süreci olarak geçti. Bu sürede kızımla geçirdiğim süreyi en keyifli ve etkili geçirebilmek adına duyusal oyun konusuna merak saldım. Bolca kitap, oyunla geçen ilk iki yıl… Bu sürede araştırdığım ya da keşfettiğim şeyleri paylaşmak adına @objektifesra instagram hesabımı açtım. Zamanla sosyal medya hesabım daha aktif hale geldi. Instagram vasıtası ile Nihan Kayalıoğlu bana evden çalışma imkanı tanıdı. Bu sayede çeşitli mecralarda makaleler yazdım, @internetanneleri sosyal medya hesaplarını yönetmeye başladım.

E2toys nasıl ortaya çıktı?

Geçen sene köye taşındık. Ece’nin de daha çok sosyalleşme imkanı bulması için okula gitmesine karar verdik. Ben de artık uzzzunn süren lohusa depresyonundan çıkmış, Uykusuz Anneler Kulübü’nden atılmıştım. Sosyal medyada yaptığım işlerden fazlasını yapma, hatta kendi markamı yaratma hevesine kapılmaya başlamıştım. Ama ne olacağı konusunu kesinleştiremiyordum. Taa ki Dijital Topuklar’a gidene kadar.

2016 zirvesinde gözümü kırpmadan her oturumu izledim. Ancak bir tanesi beni çok etkilemişti. Girişimci Kadınlar konulu oturumda heyecanlandığımı dün gibi hatırlıyorum. Kızım 13 aylıkken tanıştığım ve şimdi çok yakın arkadaşım olan hatta çoğu kez de birlikte iş de yaptığımız Ezgi İçli ile beraber gitmiştik zirveye. Sonradan bana hatırlattı, girişimcilik konulu oturumda ‘gelecek sene ben de orada konuşmacı olacağım, kendi markamı anlatacağım’ demişim.

O günün akşamı, herkes uyumuşken “Benim bir markam olmalı” dedim tekrar. Büyük uğraşlarla bulup aldığım, yurt dışından getirttiğim, zor bulunan ya da Türkiye’de olmayan eğitim ve oyun materyallerini annelere kolayca ulaştıran bir markam olması gerektiği konusunda nettim o an. İsmi buldum, telefon uygulamasında bir logo yaptım, sosyal medya hesaplarını açtım tek tek. Sonra yine zirvedeki oturumlardan birinde dinlediğim, domain almanın önemi konusunu hatırladım. Domain aldım! Sonra aklıma ilk gelen marka Amerika’dan getirttiğim oyun materyallerinin markası oldu. İngiliz markanın info mail adresine gece 01:30 da mail attım. Sabah kalkınca ev ahalisine “Benim artık bir markam var, web sitem de olacak, hatta o sitede LEGO bile olacak!” dedim.

Ayrıca 2017′ de konuşmacı olmadım belki ama bu röportaj da bir hayaldi gerçek oldu sayılır herhalde!

Şubat 2017′ de web sitem açıldı. İlk marka o İngiliz marka idi. 2. ayda LEGO da markalar arasında yerini aldı. Bu sene Eylül ayında eşimin de desteği ile çalışmalarımızı hızlandırdık. Pazarlama ve reklam faaliyetlerine, yeni markaların bünyemize katılması çalışmalarına yöneldik. Şimdi pek çok markanın ürünleri web sitemizde bulunuyor. Ayrıca marka tesciline başvurduk ve bu ay içinde com.tr uzantılı yeni sitemize geçiş yaptık.

Neden e2toys?

İsim konusunu açıklama fırsatı bulmuş oldum, teşekkür ederim. Satışını yapmak istediğim markalar ile iletişimde sorun yaşamamak adına, evrensel olması gerektiğini düşünerek İngilizce isim olmasına karar verdim. Oyuncak satmıyoruz ama “toys” oldukça geniş bir yelpazeyi içeriyor aslında.

Çıkış noktam kızım ve benim ismimizin baş harflerinden e² olması idi. Ama yazımda öyle olamadı tabi. Ayrıca eğitimi ifade edeceği içinde “e” harfini tercih ettim.

İngilizce olarak söyledim anlaşılmadı. Herkes eikitoys diye okuyunca ben de öyle alıştım. Logodaki 2’nin yerine dikkat edip ekaretoys diyenleri tebrik ediyorum. Yarı Türkçe yarı İngilizce söylem içime sinmese de markamı çok seviyorum!

Ve e² çünkü bu marka Ece sayesinde var oldu ve gelecekte onun olacak… Ece bu hikayeyi Dijital Topuklar 2030’da konuşmacı olarak anlatacak!

 

Önceki İçerikReçel Blog Anlatıyor
Sonraki İçerikZirveden Platforma…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read