Ana SayfaDİŞİTAL BİLGİLERKurumsal'Etki Lideri Pazarlaması'nın Duygusal Boyutu

‘Etki Lideri Pazarlaması’nın Duygusal Boyutu

Aşağıdaki yazı SearchEngineJournal.com sitesinden çevrilmiştir. 

Türkçede tek kelimelik karşılığı olmayan İngilizcedeki “Influencer” kelimesi bu yazıda “Etki Lideri”, “Influencer Marketing” ifadesi de “Etki Lideri Pazarlaması” olarak uyarlanmıştır.


Mantığınız, yaptığınız seçimlerde zannettiğiniz kadar ön planda olmayabilir. Duygularınız, kararlarınızda büyük rol oynar. Tadım testlerinde Pepsi’nin galip çıkmasına rağmen birçok insanın Coca Cola’yı tercih etmesinin temel sebebi duygusaldır.

Birçok marka, ürün ve hizmetlerinin pazarlamasında müşterilerinin duygularına dokunmanın avantajından faydalanıyor. İşte ‘Etki Lideri Pazarlaması’ (Influencer Marketing) tam da bu noktada devreye giriyor.

Markaların geniş kitlelerle Etki Liderleri üzerinden duygusal bir bağ kurmasının verimli bir yol olduğuna dair çalışmalar giderek artıyor. Nielsen’e göre tüketicilerin %83’ü tanıdıkları insanların tavsiyelerine güveniyor. Acumen’ın her yaştan insanla yaptığı bir araştırma, katılımcıların %60’ının bir YouTuber tarafından önerilen bir marka ya da ürünü denemeye değer bulduğunu ortaya koyuyor. Bunun ardında yatan neden bu kişilere güvenmeleri ve onlara karşı olumlu bir yaklaşımları olması.

Etki Lideri Pazarlaması yapmak isteyen markalar, şu ipuçlarına dikkat etmeli:

Büyük Etki Liderlerini Unutun.

“Bir Etki Lideri ne kadar büyükse, markanız o kadar teşhir edilir”. Pazarlamacıların, birlikte çalışacakları Etki Liderlerini seçerken yanıldıkları nokta tam da bu. Markanızın teşhir edilmesi, tüketiciyle duygusal bağ kurmanız için tek başına yeterli değil.

Sadece marka farkındalığı yaratmak istiyorsanız, popüler Etki Liderleri iyi bir fikir olabilir. Fakat duygusal bağ kurmak istiyorsanız, çabalarınızı orta düzey Etki Liderlerine yönlendirmelisiniz. Bu, kendi alanında iyi etkileşime ve takipçiye sahip bir YouTuber ya da bir blog yazarı olabilir. Büyük Etki Liderlerinin aksine, orta büyüklükteki Etki Liderleri kitleleriyle iletişim kurmaya daha çok zaman ayırabiliyorlar. Örneğin online marketinizi tanıtmak için ünlü bir şef yerine orta düzeyde bir yemek blogger’ı markanız için daha doğru bir kanal olabilir.

Marka Savunucularını Ödüllendirin.

Kendinizi sadece tanınmış kişilerle sınırlandırmayın. Markanızın müşterisi olan, ürünlerinizi seven herkes markanızın savunucusu olabilir. Marka savunucuları işinizi seven kişilerdir ve hiç beklentileri olmadan ürününüzü olumlu bir şekilde tanıtabilirler. Belki çok fazla takipçileri yoktur ancak arkadaşları ve aileleri pekâlâ bir sonraki müşteriniz olabilir.

Onları da Etki Lideri Pazarlama planınıza dahil edebilirsiniz. Bunun için onlara ödüller verebilir, markanıza duydukları sevgiyi ifade etmelerini kolaylaştırabilirsiniz. Onlara blogunuzda ya da sosyal medya kanallarınızda yer verebilirsiniz. Küçük jestler bile markanızı daha fazla tanımalarına ve hakkınızda olumlu konuşmalarına katkı sağlar.

Bırakın Onlar Konuşsun.

Etki Liderleri sahip oldukları etki alanını şans eseri elde etmediler. Etkileri, kitlelerinin tanıdıkları ve neyi nasıl istediklerini bildikleri için zamanla gelişti. Onlara yetki verin ve içeriği, kendi kitlelerinin ihtiyaç ve tercihleri doğrultusunda hazırlamalarına alan tanıyın. Markanızı nasıl tanıtacaklarını dikte ederseniz, çabaları yapmacık olacaktır.

Etki Liderleri ve kitleleri arasındaki ilişki uzun vadelidir. Bu, seyircinin içeriği uzun zamandır takip ettiği ve üretilen içeriğin türünü bildiğini anlamına gelir. Dolayısıyla blog yazısındaki ya da içerikteki bir aykırılık, takipçiler tarafından hemen fark edilir. Tanıtım çabası doğal görünmezse, takipçiler markanıza olan güveni kaybeder. Sizi ilk kez duymuş olsalar bile, duygusal bir bağ kurma olasılığınız düşer.

Sosyal Medya Hesabınızı Devredin.

Birçok kişiye göre markanız sadece bir fabrikadır. Adınızı görürler ve doğrudan sattığınız ürünlerle bağlantı kurarlar. Böyle bir algı üzerinden duygusal bir bağ kurmak zordur. Ürünlerinizi sevseler bile bu, satış ve müşteri sadakatinde duygusal bir etken olmaz. Bu da markanızı daha insani hale getirmeniz gerektiğini anlamına geliyor. Kitlelere yüzü olmayan bir markayla değil, insanlarla muhatap olduklarını göstermelisiniz.

Bunu yapmanın yollarından biri, sosyal medya hesaplarınızın kontrolünü belli bir süre için bir grup Etki Liderine vermek olabilir. Bu, güçlü bir hikayeyi markanıza işleminizde yardımcı olur. Ayrıca yeni bir kitle markanızın tamamen farklı bir yüzüyle tanışır. Sizin adınıza sosyal medya paylaşımları yaparlar ve seyirci markanızı tanınmış biriyle ilişkilendirir.
Birkaç günlüğüne Instagram hesabınızı bir grup Etki Liderine devredebilirsiniz. Onlar ürünlerinizi kullanarak ya da deneyimlerini göstererek görseller paylaşırlar. Mesela bir oteller zinciri söz konusu olduğunda, Etki Liderleri otelinizde kalma deneyimlerine dair içerikle paylaşabilirler.

“Hikâye Anlatıcısı” Olun.

Kitlelerle duygusal bağ kurmanın en etkin yollarından biri onlara ilgi çekici bir hikâye anlatmak. Bu herhangi bir öykü olabileceği gibi markanızla ya da ürünlerinizi kullanan kişilerle ilgili bir hikâye de olabilir. Önemli olan, kullanıcıların ürüne baktıklarında daha fazlasını görmelerini sağlamak: Bu, kullanabilecekleri ve hatta hayatlarının önemli bir parçası haline getirebilecekleri bir ürün/hizmet. Etki Liderleri bunu, kitlelerinde yankı bulacak bir şekilde hikâye anlatarak yapabilir.

Yarışmalar ve Çekilişler Yapın

Etki Liderleri aracılığıyla düzenleyeceğiniz yarışma ve çekilişlerle kitlenizle etkileşimde bulunabilirsiniz. İnsanlar markadan bir şey kazanma şansları olduğunda, o markayla daha iyi ilişki kuruyorlar. Burada dikkat edeceğiniz nokta, Etki Liderinin bu konudaki duruşu ve stratejisi olmalı. Örneğin kişinin tüm paylaşımlarını çekiliş ve yarışma üzerine kuruyor olması, takip edenlerin, paylaşılan içeriğin niteliğine dikkat etmeden, bedava ürün almak için katılmalarına, dolayısıyla vermek istediğiniz mesajın görmezden gelinmesine sebep olabilir. Ayrıca “Onu da takibe alın, beni de takibe alın, üç arkadaşınızı da etiketleyin” gibi “şartlı” yarışmalar giderek itici bulunmaya başlıyor, bizden söylemesi…

Sonuç

Seçtiğiniz Etki Liderleri, kitlenizle duygusal bir aşamada bağ kurma girişiminizi başarılı ya da başarısız olarak sonuçlandıracak. Öncelikle buna odaklanın, geri kalan her şey yerini bulacaktır. Marka kişiliğinizi ve mesajlarınızı içeriğiyle doğal olarak iletebilecek bir Etki Lideri bulun.

Neticesinde, yarattığınız duygusal bağların organik ve uzun vadeli olmasını istiyorsunuz, öyle değil mi?

Görsel Kaynak: Pexels.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read