Ufuk Koçak

1976 yılında Kars’ta doğdu, ilköğretimimi Kars’ta, orta ve lise öğrenimini Kocaeli – Gölcük’te tamamladı. Hiçbir insanın özgeçmişinde olmasını istemediği 17.08.1999 Gölcük depreminde 3 gün göçük altında kalarak iki bacağını kaybetti. Her şeye rağmen hayat devam ediyorsa hala yaşayacaksın dedi. Tedavi süreci tamamlandıktan sonra iğne oyalar gibi hayatını yeniden işlemeye başladı.

Önce yeniden yürümeyi öğrendi, sonra yüzme, tırmanış, yelken, rüzgâr sörfü, su kayağı, basketbol, tenis, dalış, serbest dalış, ATV motor sporları ve binicilik gibi birçok branşta aktif olarak uğraşmaya başladı.

2009 yılında dalış eğitimleri aldı ve Türkiye’nin ilk engelli dalış eğitmeni oldu. 2010 yılında Engelsiz Deniz Projesi’ni yazdı ve koordine etti, bu kapsamda 100’den fazla dezavantajlı grupları sualtı dünyası ile tanıştırıp su sporları ( yüzme, yelken, rüzgâr sörfü, su kayağı…) yapmalarına olanak sağladı. (Proje halen devam etmektedir.)

2014 yılında Antalya/Kaş’ta Dünya Engelliler Serbest Dalış Rekorunu kırdı.

2015 yılında Dünyanın en uzun ve en zor 10 yolu arasında gösterilen 508 km’lik Antik Likya Yolu’nu 75 günde yürüdü.

2017 yılında Kocaeli/Gölcük’te 17 Ağustos depreminde sular altında kalan kente dalış yaparak ikinci dünya rekorumu kırdı.

TedX konuşmacısı ve aynı zamanda ülkenin bütün üniversitelerinde, birçok sivil toplum kuruluşunda ve özel şirketlerde kişisel gelişim, farkındalık ve motivasyon konulu seminerler verdi.

2010 yılından bu yana 100’den fazla engellenen arkadaşlarının yaşam koçluğunu yaptı ve yapmaya devam ediyor.

“Doğanın (depremin, selin, yangının); toplumun (kavganın, silahın, nefretin, acımasızlığın, bunalımın); insanlığın (iç savaş, bölgesel savaş, küresel savaş) etkileriyle başta insan olmak üzere, çok sayıda canlının olağan organlarıyla yaşama şansından yoksun yaşamak zorunda kalmasıdır engelli olmak. Engelli yaşamanın hangi yaşta başlayacağını bilmek, saptamak neredeyse olanaksızdır, çünkü insanı engelli yapan nedenlerin kontrolü, insanda değildir. Ancak, insan, gizil gücü nedeniyle, engel tanımayan, engele takılmayan, engeli kabullenmeyen, engeli aşan, engeli yenen bir varlıktır… 

Ben Ufuk KOÇAK sizlerden biriyim.

HAYAT ONU YAŞAMAYI BİLEN CESUR İNSANLARINDIR.”