Atlas Sarrafoğlu

20 Mayıs 2007 (12 yaşında)

İstek Kemal Atatürk 8. sınıf öğrencisi / İklim Aktivisti /

Fridays For Future Türkiye grup kurucusu

 

16 yaşındaki iklim grevcisi Greta Thunberg’in yaptığı çağrıya cevap veren dünyanın dört bir yanındaki öğrenciler iklim adaleti talep etmek ve büyüklerini iklim yıkımının durdurulması konusunda bir an önce harekete geçmeye zorlamak üzere sokaklara döküldü.

Gençler iklim adaleti için açık-seçik barışçı bir mesaj vererek tüm ülkeleri hemen şu anda harekete geçmeye teşvik etmek istediklerini söylüyor. Asıl amaçlarının ise tüm imzacı devletlerin Paris Anlaşması’na uymalarını sağlamak olduğunu dile getiriyorlar.

Greta’nın çağrısına Türkiye’den ilk cevap veren çocuk ise Atlas Sarrafoğlu oldu.

Atlas şimdi 12 yaşında. Kendisini iklim aktivisti olarak tanımlıyor. Yurt içinde birçok okulda, toplantıda ve şenlikte konuşma yaptı.

İklim değişikliği ve iklim krizi hakkında araştırmalar yapmayı seviyor. Arkadaşları ile beraber nesli tükenen hayvanların ve bitkilerin listesini tutuyor ve sosyal medyada paylaşıyor. Bu aralar League Of Legends oynuyor. Bu sene karnesi 10 üzerinden 9.50!

Mars’a taşınmaktansa dünyada halen büyük işler yapılabileceğini söyleyen Atlas, arkadaşları ile birlikte çocukların kurduğu Fridays For Future hareketiyle birlikte Türkiye’de etkinlikler yapıyor. Paris Anlaşması’nın imzalanmasına rağmen meclisten geçirilmediğine dikkat çekerek, bu anlaşmanın ülkemizin iklim krizine karşı vereceği dönüşümdeki adımları almasında yön vereceğini düşünüyor. Konuşmacı olarak birçok toplantıya katılıyor ve konuşmalarında iklim acil durumu ilan edilmesini ve fosil yakıtların toprak altında bırakılmasını talep ederek durumun ciddiyetine işaret ediyor. Çalışmalarını bu doğrultuda yapıyor.