Sümeyye Boyacı

Eskişehir’de, iki kolu olmadan dünyaya geldi. Dört yaşında ayaklarını kullanarak resim yapmaya başladı. 5.5 yaşında 12 saatte yüzmeyi öğrendi. 2009 yılında Rus Halk Masalları kitabının kapak resmini çizdi. 6 yaşında 23 Nisan etkinlikleri kapsamında Moskova’da ilk kişisel resim sergisini açarak Rusya’da sergi açan ilk Türk çocuk unvanını aldı. 7 yaşında Ebru Sanatına başladı.

2009-2011 yılları arasında T.C. Cumhurbaşkanlığı’nın himaye ettiği “Eğitim Her Engeli Aşar” kampanyası başta olmak üzere çok sayıda sosyal sorumluluk projesinde aktif rol aldı. 11 yaşında ilk kişisel Ebru sergisini Eskişehir’de açtı. Bu sürede yüzme sporuna devam etti. 2013-2014-2015 yıllarında katıldığı tüm Türkiye Şampiyonalarında birinci oldu ve 2016 yılında Milli Sporcu ünvanını aldı. Takibinde Berlin, Portekiz, İtalya, Meksika, Danimarka, Brezilya gibi ülkelerde katıldığı tüm yüzme yarışlarından iyi dereceler aldı.

Son olarak 2018 yılında İrlanda’da yapılan Paralimpik Avrupa Şampiyonası’nda Avrupa birincisi olarak Cumhuriyet tarihinde yüzmede ilk kadın Avrupa Şampiyonu ünvanını aldı. 15 yaşındaki Sümeyye’nin en büyük hedefi 2020 Tokyo Paralimpik Olimpiyatlarında İstiklal Marşımızı okutmak ve topluma yararlı iyi bir psikolog olmak. Paralimpik yüzücü ve ressam olan Sümeyye, “Vazgeçmeme Uzmanı” olarak milyonlara ilham oluyor.